Popularne posty

wtorek, 11 grudnia 2018

Nowe władze powiatowe w Górze


    Stary układ władzy pozostaje.
Wybory samorządowe 2018 za nami, Rada Powiatu Górowskiego ukonstytuowała  się w dniu 20 listopada 2018 roku. Skład Rady Powiatu nie wiele się zmienił pod względem sił politycznych. KW  Razem do Powiatu ( PO i PSL) otrzymał 5 mandatów; Marek Biernacki, Ryszard Wawer, Urszula Szmydyńska, Mariola Szurynowska i Ryszard Pietrowiak (PSL). Bezpartyjni Samorządowcy otrzymali 2 mandaty: Andrzej Rogala i Franciszek Nakoneczny, KW Pawła  Niedźwiedzia   otrzymał 1 mandat dla Grażyny Owczarek z Wąsosza.  Wymieniam te nazwiska, bo warto będzie je zapamiętać, bo to oni wybrali nowego Starostę, raczej „starego” został nim p. Piotr Wołowicz, na zastępcę wybrano radnego Andrzeja Rogalę( były zastępca Burmistrza Góry) oraz na członka Zarządu p. Ryszarda Pietrowiaka (wierny PSL) o którym wiemy tyle, że był tylko zastępcą Przewodniczącego Rady Powiatu i pobierał dietę i nic więcej. Wyżej wymieniona grupa radnych zarządzać będzie przez kolejne 5 lat na terenie naszego powiatu. 
W tym miejscu warto przypomnieć z jakim programem szli do wyborów obecnie sprawujący  „włodarze”  powiatu: budowa obwodnicy Góry, ronda przy zbiegu ulic Jagiellonów, Dworcowa i Podwale, poprawę infrastruktury drogowej (czytaj; bezpieczne drogi) na drogach powiatowych i na drogach wojewódzkich Góra-Leszno, Góra-Rawicz, Góra- Szlichtyngowa oraz budowa ścieżek rowerowych przy tych drogach. W 2012 roku rządząca koalicja PO i  PSL zlikwidowała szpital, a dzisiaj w programie enigmatycznie (niezrozumiale) obiecują cyt. „realizację przedsięwzięć służących odbudowie ochrony zdrowia”. To Ich najważniejsze zamierzenia programowe na obecną kadencję 2018-2023. Obecny Starosta P. Wołowicz, który zaliczył funkcje starosty w latach 2010/2014 i 2014/2018 ma na swoim koncie miedzy innymi; likwidację Szpitala Miejskiego w Górze, likwidacje Powiatowego Zarządu Dróg (efektem jest fatalny stan techniczny dróg powiatowych)  i zaniechanie starań wspólnie z Samorządem Wojewódzkim we Wrocławiu o stan techniczny naszych dróg wojewódzkich łączących  nasze miasto z innymi miastami powiatowymi. Trudno jest uwierzyć, że obecny Zarząd razem ze Starostą podoła tym zadaniom, które są w programie zwycięskiej koalicji wyborczej. Chciałbym się mylić, ale pażyjom  i uwidim jak mawiają dobrzy Rosjanie.
  Należy żywić nadzieję, że pozostała grupa radnych (7 osób), która na dzień dzisiejszy pozostaje w tzw. opozycji wobec rządzących, będzie głośna i aktywna nie tylko na komisjach i sesjach Rady Powiatowej. Wyborcy głosujący  na radnych będących w tzw. opozycji ( szczególnie tych  z Prawa i Sprawiedliwości) oczekują, że nie tylko będą głosować za  lub przeciw złym decyzjom władzy powiatowej ale, że ich głos sprzeciwu usłyszą wyborcy w formie wybranej przez nich samych. Publiczne milczenie  przez kolejne 5 lat  przyniesie w 2023 roku znów sukces tym, którzy obiecują renesans i rozkwit powiatu, a również może to skończyć się  feudalizmem i  poddaństwem wobec rządzących oraz jazdą końmi do pobliskich gmin i ościennych powiatów.
(Umiarkowany optymista.)