Popularne posty

wtorek, 15 grudnia 2020

Życzenia Bożonarodzeniowe

                                                       Sympatykom i czytelnikom Gazety Polskiej

        Z okazji  Świąt Bożego Narodzenia składam najserdeczniejsze życzenia Dużo Zdrowia, radości przeżywania Tych radosnych dni w rodzinnej atmosferze  i w poczuciu miłości najbliższych,a w nadchodzącym Nowym Roku 2021  zadowolenia i spełnienia najskrytszych marzeń, a ojczyźnie- Polsce, aby była silna  siłą swoich oddanych patriotów.
                                                                             
                                                                                                               życzy
Przewodniczący Klubu  Gazety Polskiej Góra Śląska  Tadeusz Tutkalik

sobota, 14 marca 2020

Prezentacja Wojsk Obrony Terytorialnej

 Promocja 125 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej z Leszna.

        Podczas V Konkursu historycznego "Żołnierze Wyklęci", który odbył się w dniu 9 marca 2020 r. w Zespole Szkół im. S. Kaliskiego w Górze odbyła się prezentacja 125 BLP Wojsk Obrony Terytorialnej z Leszna, która wchodzi w skład 12  Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Stanisława  Taczaka. Prezentację w imieniu 125 Batalionu LP OT prowadził por. Krzysztof Król, który przedstawił patrona Brygady Gen.St.Taczaka, jednego z dowódców zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z 1919 roku. Omówił i prezentował zadania i obowiązki jakie stoją przed wojskami terytorialnymi w Polsce. Można było również zobaczyć umundurowanie i wyposażenie żołnierzy WOT-u. Promował wśród zebranej młodzieży przystępowanie w szeregi terytorialsów . Poprzez pracę i obowiązek obrony ojczyzny kształtuję się postawy patriotyczne  młodzieży, a tym samym gwarantuje się  bezpieczeństwo Rzeczypospolitej.
     Oprócz żołnierzy WOT z Leszna podczas uroczystej Gali Patriotycznej, po raz kolejny  można było zobaczyć Jednostkę Strzelecką  Strzelcy RP - Góra Sląska w pełnym umundurowaniu. Obecny na auli był ich komendant Jan Czerwiński. Członkowie Strzelców wprowadzili poczet flagowy, sztandarowy Zespołu Szkół oraz grupę rekonstrukcyjną "Patriotyczny Głogów" i "Patriotyczna Góra". Strzelcy RP  i jego członek w mundurze kadeta Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, uroczyście wciągnęli flagę narodową na maszt.
Opracował; T.T.
 



 
















Film. Gala Patriotyczna "Żołnierze Wyklęci"


 Reportaż filmowy z V Konkursu

     Zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu z V konkursu "Żołnierze Wyklęci", który odbył się podczas uroczystej Gali Patriotycznej w dniu 9 marca 2020 r. w Zespole Szkół im. S. Kaliskiego w Górze. Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Tadeusz Tutkalik.


piątek, 13 marca 2020

Polskość to kultura i wartości

Pomnik Ludobójstwa na Kresach w Miechowie, gmina Niechlów.

           Na skrzyżowaniu za Wronińcem należny skręcić w drogę powiatową w kierunku do Bełcza Wielkiego w gminie Niechlów , przy drodze za wsią Miechów położony jest  mały cmentarz parafialny Parafii w Żuchlowie. Cmentarz umiejscowiony jest wśród okalającego go lasu sosnowego z parkingiem. Na cmentarzu w centralnym jego miejscu obok Krzyża znajduje się pomnik zamordowanych Polaków zamieszkujących Kresy Wschodnie (województwa: Tarnopol i Stanisławów- obecnie Ukraina) przez OUN i UPA pod koniec II    WS. Pod płytą nagrobkową znajduje się ziemia przywieziona ze wsi Ludwikówka, nad pomnikiem powiewa biało-czerwona flaga. Na płycie pomnika wyszczególnione jest 17 wsi w których nacjonaliści ukraińscy dokonali ludobójstwa na Polakach zamieszkujących tereny wschodniej rubieży Rzeczypospolitej.
      W niedzielę 8 marca br. na zaproszenie Stowarzyszenia "Przystań Trzy Dęby", odwiedziłem to szczególne miejsce i wspólnie odmówiliśmy modlitwę i zapaliliśmy znicz.
Inicjatorami powstania  pomnika w dniu 18.II. 2018 r. było  Stowarzyszenie "Przystań Trzy Dęby" z Miechowa, w którym działa cała rodzina państwa Skorupskich z synami: Kamilem i Szymonem. Miejsce mało znane mieszkańcom powiatu górowskiego, ale warto tam trafić i kto czuje się prawdziwym patriotą,  pomodli się i zapali znicz.
       Jako przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Góra Sl. miejsce to polecam wszystkim, którym polskość i pamięć o Tych co zostali pomordowani tylko za to, że byli Polakami, złożyli Im hołd i swoją modlitwę.
Opracował Tadeusz Tutkalik. 


środa, 11 marca 2020

1 marca 2020 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych



V konkurs historyczny "Żołnierze Wyklęci" 
9 marca 2020 r. w Górze

         Konkurs zorganizowany był z okazji 1 marca 2020 roku Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz dla uczczenia  100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i 101 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Już po raz piaty odbył się Powiatowy Konkurs "Żołnierze Wykleci" w auli Zespołu Szkół im. S. Kaliskiego w Górze, podczas uroczystej Gali Patriotycznej w dniu 9 marca 2020 r. Konkurs organizowany jest już od pięciu lat przez Górowski Klub Gazety Polskiej przy współudziale Towarzystwa Ziemi Górowskiej i Zespołu Szkół im. S. Kaliskiego w Górze i  przy współudziale BEN IPN we Wrocławiu. Tegorocznym patronem konkursu był Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Dr. Andrzej Jaroch.
     Do finału powiatowego zakwalifikowało się 18 uczniów ze szkół podstawowych i średnich z powiatu górowskiego oraz 2 osoby ze Szkoły Podstawowej w Świerczyny gm. Osieczna i  1 uczeń ze Szkoły Podstawowej  nr.13 z Leszna. Do finału stawiło się 16 uczniów, jedynie Szkoła Podstawowa nr. 1 w Górze nie była reprezentowana w finale powiatowym. Uroczystość  poprzedziła minuta ciszy związana z tragiczną śmiercią dwóch uczniów szkoły branżowej Zespołu Szkół. Poczet flagowy i sztandarowy wprowadzony był przez Jednostkę Strzelców RP z Góry w asyście grupy historycznej " Patriotyczny Głogów" i "Patriotyczna Góra", którą tworzą druhowie HP z Góry. Wprowadzającym poczty był szef grupy rekonstrukcyjnej Patriotyczny Głogów w mundurze Wojska Polskiego model 1936 r. Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt, uczestnicy konkursu, uczniowie obecni na auli oraz zaproszeni goście odśpiewali hymn narodowy. 



 
       Dyrektor szkoły Ewa Gano przywitała  uczestników konkursu finałowego i przybyłych gości;  Dr Andrzeja Jarocha - Przewodniczącego Sejmiku Dolnośląskiego, Tytusa Czartoryskiego - Przewodniczącego Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Dolnośląskiego, Starostę Górowskiego - Kazimierza Boguckiego i przedstawiciela Nadleśnictwa Żmigród Inż. Nadzoru - Roberta Szymanowicza oraz uczniów szkoły, opiekunów uczestników konkursu i pozostałych przybyłych na uroczystą Galę. 
   Główny organizator konkursu Górowski Klub Gazety Polskiej, którego reprezentował Przewodniczący Klubu Tadeusz Tutkalik przedstawił historię ostatnich czterech konkursów od 2016  do 2019 roku. 







     Konkurs finałowy składał się z trzech rund pytań. Uczestnicy konkursu odpowiadali na pytania, które wyświetlane były na tablicy medialnej i za pomocą pilotów zaznaczali prawidłowe odpowiedzi (forma Quizu). 
     W I rundzie uczestnicy odpowiadali na 12 pytań za 1 punkt, na zaznaczenie prawidłowej odpowiedzi mieli 30 sek. Po kilku minutach znane była grupa 8 uczniów, którzy zakwalifikowali się do II rundy. Przed II rundą, przedstawiciel w mundurze Ułanów Wielkopolskich z Polskiego Klubu Kawaleryjskiego z Poznania, zaprezentował umundurowanie i uzbrojenie powstańców wielkopolskich i ułanów z okresu 1918/1920 roku. 
   W II rundzie 8 finalistów miało odpowiedzieć w czasie 30 sek. na 10 pytań, każda prawidłowa odpowiedź punktowana była za 2 punkty. Po tej serii pytań pozostało tylko 4 uczniów. Przed III rundą pytań wystąpiła grupa rekonstrukcyjna Patriotyczny Głogów i Patriotyczna Góra, która zaprezentowała umundurowanie i uzbrojenie z okresu września 1939 roku i okresu walk podziemia niepodległościowego z komunistyczną władzą w latach 1944/1947.
   W ostatecznej rozgrywce konkursowej, uczestnicy finału odpowiadali na 10 pytań, za pytania od 1 do 5 po 1 punkcie, za pytania od 6 do 8 za 2 punkty, za pytania 9 i 10 po 3 punkty. 
    Po zakończonej części konkursowej, zgromadzonym na auli zaprezentowała się drużyna  125 Batalionu Lekkiej Piechoty Obrony Terytorialnej z Leszna. Wystąpienie dowódcy grupy miało charakter promocji i przedstawienia zadań WOT-u na rzecz obronności Rzeczypospolitej i zachęcenia młodzieży do przystępowania w jej szeregi.
     W części końcowej Gali Patriotycznej Przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, Starosta Powiatu i przedstawiciel Nadleśnictwa Żmigród wręczali laureatom dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez członków Górowskiego Klubu Gazety Polskiej oraz głównych sponsorów konkursu. Sponsorami konkursu było; Nadleśnictwo Żmigród i Nadleśnictwo Góra, Przewodniczący Komisji Kultury, Nauki i Edukacji Sejmiku Dolnośląskiego- Tytus Czartoryski oraz mecenasi - członkowie wspierający Klub Gazety Polskiej i Towarzystwo Ziemi Górowskiej.
      Wszyscy finaliści konkursu otrzymali dyplomy, książki oraz  biało-czerwone flagi narodowe, nagrody rzeczowe i gadżety patriotyczne Nagrodę pocieszenia rozlosowano wśród uczestników konkursu, którzy zajęli miejsca od 10 do ostatniego, nagrodę  wręczył  Robert Szymanowicz i Przewodniczący Górowskiego Klubu Gazety Polskiej Tadeusz Tutkalik. 
     Laureatami konkursu zostali: I miejsce zajęła uczennica Magdalena Metelica z SP Wąsosz, II miejsce uczeń Jacek Kmiotek z SP Irządze, a III miejsce uczennica Oliwia Maślejak z Zespołu Szkół im. S. Kaliskiego w Górze.  Nagroda specjalna dla laureatów konkursu, to wycieczka do Warszawy w całości ufundowana przez Sejmik Dolnośląski. Laureaci i opiekun uczennicy M. Metelicy, zwiedzą między innymi: Wojskowy Cmentarz na Powązkach "Kwaterę Ł", grób bł. ks. Jerzego Popiełuszki i miejsce Bitwy Warszawskiej pod Ossowem k/ Wołomina. 
        Na zakończenie organizatorzy konkursu przygotowali w pobliskim parku hali sportowej Arkadia " partyzancką grillową kiełbaskę"  dla  uczestników konkursu, zaproszonych gości, grup rekonstrukcyjnych, żołnierzy WOT-u i organizatorów konkursu.

Opracował: T. T.  Zdjęcia: Zespół Szkół im. S. Kaliskiego









niedziela, 1 marca 2020

Żołnierz Niezłomny śp. Władysława Świętorzecka

1 marca 2020 r. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Górze 

Klub Gazety Polskiej Góra Sl. w dniu 1 marca  br.  pamiętał o bohaterach, którzy walczyli przeciwko totalitarnej władzy komunistycznej w latach 1944/1963. Na cmentarzu Parafialnym w Górze członkowie z Przewodniczącym Klubu Tadeuszem Tutkalikiem,  złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów, zapalono biało - czerwone znicze i odmówiono modlitwę za duszę zmarłej. Asystę przy grobie pełnili JS "Strzelcy RP Góra Sl. Członkowie klubu oddali Jej hołd za bohaterstwo w latach 1945/1951, jako żołnierza podziemia niepodległościowego. Pamięć o bohaterach jest naszym jako Polaków, patriotycznym obowiązkiem. Nagrobek  śp. Władysławy Świętorzeckiej jest objęty programem "Ocalamy" pod patronatem Rzeczypospolitej i oznaczony symbolem  " Ojczyzna swojemu Obrońcy". Cześć i Chwała Bohaterom !!

 opracował; Tt.










 


 

 

wtorek, 11 lutego 2020

Manifestacja w Warszawie

Klubowicze Gazety Polskiej w Warszawie 8 lutego br.

Członkowie Klubu Gazety Polskiej Góra Sląska uczestniczyli w sobotę 8 lutego br. w manifestacji poparcia dla rządu w sprawie reformy sądownictwa w Polsce. Grupa górowskich  członków Klubu z przewodniczącym Klubu Tadeuszem Tutkalikiem udała się autokarem z Wrocławia do Warszawy i już o godzinie 11.00 stawiła się z transparentem i głównym hasłem KASTA BASTA przed trybuną główną organizatorów zgromadzenia . Początek naszej wędrówki rozpoczęliśmy spod pomnika Józefa Piłsudskiego pod Belwederem. Manifestacja rozpoczęła się o godz.12.00 i trwała do 14.30., podczas transmisji telewizyjnej TVP Info i TV Republika można było zobaczyć naszą obecność. Po zakończonej manifestacji udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy  Powązki, gdzie zapaliliśmy znicze na grobie Kornela Morawieckiego i Jana Olszewskiego, którego rocznica śmierci była dzień wcześniej 7 lutego br. Również zapraszam na stronę; https://youtu.be/RFZbvl7xxU0 gdzie można zobaczyć cały przebieg manifestacji. 
Poniżej kilka zdjęć z manifestacji z udziałem klubowiczów z Góry.
 tt.